Сайт використовує cookies та інші вебінструменти відповідно до передбаченої законодавством Політики приватності.

Новини

Популяризація підприємництва серед молоді збільшить економічну стійкість України

Українська молодь зараз відповідає на безпрецедентні виклики. Цьогоріч сотні тисяч молодих людей опинилися за межами рідних міст і областей, і часто навіть за межами рідної країни — далеко від своїх громад та звичних мереж взаємної підтримки. Освіта, кар’єрні перспективи, реалізація планів і мрій українських юнаків та дівчат опинилися під загрозою.

22 лютого 2022 року я мав нагоду виступати перед аудиторією із сотні надзвичайно талановитих дітей, які зібралися в одному з конференц-залів Запоріжжя на дводенний інтенсивний навчальний табір з підприємництва для учнів закладів професійно-технічної освіти регіону. У фіналі цього заходу і я, і журі, що складалося з провідних підприємців області, були приємно вражені ідеями, креативністю та новаторством цих молодих людей, які розробляли бізнес-проєкти для розвитку своїх місцевих громад. Наш чат у телеграмі був переповнений фото та селфі учасників і переможців. Через два дні цей самий чат був переповнений фото з вибухами бомб і танками на вулицях їхніх рідних міст.

Українська молодь вражає своєю незламністю. Влітку цього року в Таллінні я зустрів одну з учасниць табору в Запоріжжі Дар’ю, яка у складі української команди брала участь у щорічному фестивалі підприємництва для молоді Gen-E (www.gen-e.eu). Коли я її там побачив, вона якраз презентувала свої бізнес-ідеї Президенту Естонії. Незважаючи на те, що їй довелося виїхати з рідного міста, вона була сповнена енергії та оптимізму — як і всі молоді українці, з якими мені випала честь познайомитися. Її очі сяяли підприємницьким запалом, а говорила вона лише про плани, чим займатиметься, коли зможе повернутися додому.

Підтримка молоді в розвитку та реалізації її талантів дозволить їй стати рушійною силою у відбудові економіки України. Це буде одним із найважливіших завдань на найближчі роки. Міграція — внутрішня чи зовнішня — хоча і тимчасова, означає, що українській молоді потрібно бути гнучкими та вміти адаптуватися до змін на ринку праці. Запорукою їхнього успіху в майбутньому є доступність практичних освітніх можливостей, спрямованих на стимулювання підприємницького мислення, починаючи зі школи, та вивчення фінансових інструментів, необхідних для початку власного бізнесу.

Україна вже започаткувала серію амбітних реформ як у шкільній, так і професійно-технічній освіті. Ці зміни спрямовані, серед іншого, на перехід до компетентнісного підходу та зміцнення практичного компонента в освіті через розвиток тіснішої взаємодії з приватним сектором. Підприємливість та фінансова грамотність належать до ключових компетентностей у концепції Нової української школи, а залучення роботодавців та бізнес-партнерів до впровадження інноваційних форм і методів навчання є одним із пріоритетів розвитку професійної (професійно-технічної) освіти. Ці зусилля добре корелюють з аналогічними цілями в країнах Європейського Союзу, багато з яких інтегрували елементи підприємницької освіти в навчальні програми, починаючи вже з молодшого шкільного віку.

Зараз дуже слушний час для того, щоб активізувати зусилля на цьому напрямі, використавши заразом великі можливості, які надає швидкий розвиток технологій, особливо у фінансовому секторі. Сучасні освітні програми з підприємництва для молоді повинні містити компонент навчання цифрових навичок, як-от онлайн-інструменти для роботи в команді, ділової колаборації та керування процесами. Навчання фінансової грамотності має давати практичну інформацію про інструменти бюджетування, заощадження та інвестування в епоху онлайн-банкінгу та криптовалют, включно з управління ризиками.

Сучасне покоління молоді найкраще вчиться, коли працює з реалістичними та наповненими практичним змістом сценаріями розвʼязання проблем. Тому доповнення їхнього навчального процесу спілкуванням і менторським супроводом з боку діючих успішних представників приватного бізнесу (які в майбутньому, можливо, будуть їхніми роботодавцями або навіть діловими партнерами) найкраще забезпечує зв’язок теорії підприємництва з практикою.

Рівень використання технологій зріс і в освітньому секторі, що дозволяє вдосконалювати навчальне середовище завдяки використанню цифрових інструментів. Отже, багато описаних вище навичок можуть бути отримані в гібридному режимі з поєднанням інтерактивних елементів онлайн-навчання та практичного супроводу з боку педагогів та менторів в особистому спілкуванні.

Сьогодні Україна як ніколи потребує людського капіталу з відповідним набором правильних навичок, таких як вміння співпрацювати і вирішувати завдання, креативність і лідерство в поєднанні зі спеціалізованими технічними вміннями. Діяльність у напрямку зміни цільових установок серед молоді із "хочу знайти роботу" на "хочу створювати робочі місця", впровадження сучасних технологічних навчальних методик та раннього знайомства молоді з реальним досвідом підприємництва має стати спільним пріоритетом для України та її міжнародних партнерів.


Сальваторе Нігро — генеральний директор Junior Achievement Europe (www.jaeurope.org)


Довідково: Junior Achievement — одна з найбільших і найрезультативніших світових неприбуткових організацій у галузі роботи з молоддю. Її навчальні програми дають теоретичні й практичні знання з підприємництва, фінансової грамотності та підготовки до ринку праці. Розвиваючи широке коло вмінь та навичок, JA готує своїх студентів до ринку праці майбутнього, навчає підприємницького способу мислення та готує до відповідального управління фінансами.

Junior Achievement працює в Україні з 2021 року у партнерстві з Citi Ukraine, MetLife Ukraine, Українським фондом стартапів, фондом WNISEF та Українсько-Австрійською бізнес-асоціацією. Проєкт реалізується Громадською організацією "Junior Achievement Europe" за підтримки німецької федеральної компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, яка діє за дорученням уряду Німеччини. Крім цього, мережа JA пропонує підтримку переміщеним молодим людям та педагогам з України в Європі, надаючи освітні матеріали з підприємництва та фінансової грамотності українською мовою в більшості європейських країн. Більше інформації читайте на сторінках jaeurope.org i  ja-ukraine.org

Сальваторе Нігро